Kelemen kijelentette, hogy az új választási rendszer új feladatok elé állít mindenkit, hiszen alaposan meg kell gondolni, melyik tisztségre kit jelöl a helyi szervezet. Most először egy időben lesznek a helyhatósági és a parlamenti választások is. Kereskényi Gábor, a Szatmárnémeti RMDSZ elnökeként elmondta, hogy a szervezet belső választási mechanizmusa nem változik majd a 2004- és a 2008-as eljáráshoz képest. „A mi jelöltjeinket mi akarjuk megválasztani", válaszolta arra a kérdésre, hogy csak RMDSZ-tagok vehetnek-e részt az előválasztáson.
„Mi a szatmári emberekkel szeretnénk konzultálni, és nem politikai pártokkal", mondta Kereskényi a rivális magyar pártokkal való esetleges együttműködés lehetőségeit firtató kérdésre. „Ebben az esetben a három kevesebb, mint az egy", tette hozzá Kelemen, aki reményének adva hangot, hogy a magyarság parlamenti képviselete nem kerül veszélybe.
A Bihar és Hargita megyékben tartandó időközi választásokra utalva Csehi felszólította a pártokat: miután kirajzolódnak az erőviszonyok, a vesztesek álljanak a nagyobb képviseletet garantálni tudó politikai formáció mögé.
Kelemen nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy az RMDSZ kormánykoalícióra lépjen a Szociál-Liberális Szövetséggel, kijelentette azonban: a szövetség legfőbb célja, hogy bejusson a törvényhozásba. „Nem hagyhatjuk parlamenti képviselet nélkül az erdélyi magyarságot. Minden pártnak és politikusnak az a célja, hogy hatalomra jusson, mert így tudja legjobban érvényre juttatni választói szándékait. De az RMDSZ számára adott esetben van élet az ellenzékben is." Az elnök alig burkolt támadást fogalmazott meg a PSD irányában, mondván: a szociáldemokraták, ha nincs rád szükségük, lerúgnak a játéktérről.
Kelemen pozitívan értékelte az RMDSZ szerepvállalását a PDL oldalán az elmúlt négy év kormányában. „Sikerült stabilizálni az ország pénzügyi helyzetét, a gazdaság pedig elkezdett növekedni, még ha minimális mértékben is", mondta az elnök. „Ez azt mutatja, hogy jó döntéseket hoztunk 2010-ben és 2011-ben. Több környező ország csak most lépi meg ezeket", tette hozzá.
„A 2012-es év csapdája, hogy ne tegyük tönkre azt, amit az elmúlt két évben felépítettünk", figyelmeztetett az RMDSZ első embere. Kelemen Hunor óvva intett a demagóg kampányolástól is. „Meggyőződésem, hogy nem demagógiával, populizmussal és betarthatatlan ígéretekkel lehet megnyerni egy választást, hanem őszinteséggel, realizmussal és hitelességgel is."